اگر بخواهید که به کشورهایی که بیشترین مصرف چای را دارند فکر کنید، احتمالا شروع به تصور انگلستان و یا کشورهای خاورمیانه مانند ترکیه و یا ایران می کنید. قزاقستان چطور، به آن فکر می کنید؟ بهتر است که این کار را بکنید. کشورهای آسیای میانه دهمین مصرف کننده بزرگ چای در جهان هستند. سرانه مصرف چای در قزاقستان 1.5 کیلو به ازای هر نفر طی سال است.

چای و سنت

نوشیدن چای بخشی از ارزش های سنتی و در فرهنگ قزاقی بسیار مهم است. تقریبا هیچ مراسم یا میهمانی خانوادگی بدون نوشیدن چای برگزار نمی شود. سنت نوشیدن چای باعث خانواده ها و افراد مختلفی را دورهم گرد می آورد تا در کنار آن به گپ و گفت بپردازند. طبق گفته معاون انجمن مردم قزاقستان، ایرالی تاگژانوف: “چای همیشه در تمدن استپی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است، چرا که می دانیم در پشت آن یک دیپلماسی وسیع وجود دارد. ما به مذاکرات استپی که نشان تمایلمان به هماهنگی و صلح است دعوت شدیم. چای همه ما را به دور یک میز گردآورد. این به مانند یکی از خصیصه های میهمان نوازی، اتحاد و هویت مردمی است”.


99% از جمعیت بیش از 18 میلیونی قزاقستان به طور روزانه مصرف کننده چای هستند. نیمی از آن ها در روز چهار فنجان و یا بیشتر چای می نوشند. با اینکه چای بخش بزرگی از زندگی قزاق هاست، این کشور از تولید کنندگان اصلی چای نیست و برای رفع این عطش متکی به واردات است.

آمار و ارقام مصرف چای

مصرف چای و قهوه بسیار فراتر از تولیدات داخلی است. مطالعات صورت گرفته در سال 2014 توسط کمیته آمار قزاقستان نشان می دهد که تولیدات و فراوری چای و قهوه در داخل کشور 21.000 تن بوده که مشخصا در بهترین حالت این میزان تولید نزدیک به 30% از نیاز مصرف کنندگان را پوشش می دهد و مابقی آن به شدت به واردات وابسته است. قزاقستان به طور میانگین طی سالهای 2014 تا 2018 به طور میانگین 31600 تن چای و قهوه به کشور وارد کرده است؛ که بیش از 97% از آن را انواع چای تشکیل داده است.

چای سیاه با اختلاف زیادی محبوبترین نوشیدنی این کشور است. نزدیک 90% از واردات این محصول به چای سیاه کیسه ای که در بسته های 3 کیلوگرمی به فروش می رسد تعلق دارد.

قیمت چای وارداتی قزاقستان در سال 2018 از تنوع بالایی برخوردار است؛ ارزان ترین نوع چای وارداتی جمهوری قزاقستان (قیمت در خرید وارداتی و نه در فروشگاه) 393 دلار در تن و گران ترین آن 28000 دلار در تن می باشد.

به گفته مرکز مطالعاتی یورومانیتور بازار دمنوش و چای طعم دار در حال رشد است. این شرکت مطالعاتی اظهار داشته است که تولیدکنندگان داخلی مانند “خانه چای” که 20% از بازار چای را در اختیار دارد شروع به ارایه انواع چای های طعم دار با قیمت می کند (این خود راه صادرات را به صادر کنندگان نشان می دهد).

دیدار با خریداران چای قزاقستان

اگر به دنبال ملاقات و مذاکره با بزرگترین بازیگران چای آسیای میانه و به خصوص قزاقستان شامل خریداران، توزیع کنندگان، خرده فروشان و ارایه دهندگان برندهای مختلف چای به منظور افزایش صادرات خود هستید؛ شما نیاز به حضور در رویدادهای مربوطه از هیات های تجاری در زمینه مواد غذایی، سمینارهای تخصصی، نمایشگاه های بین المللی مواد غذایی و نوشیدنی در قزاقستان دارید.

یکی از موثرترین رویدادهای مربوط به این صنعت که شما را در خصوص معرفی محصولات خود، شناسایی ذینفعان و اثرگذاران بازار، شناسایی بازار محلی و …. کمک خواهد کرد نمایشگاه بین المللی مواد غذایی پایتخت این کشور موسوم به InterFood  و اصلی ترین نمایشگاه مواد غذایی آن FoodExpo در شهر آلماتی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و گفتگو در خصوص نحوه حضور و استفاده از فرصتها همین امروز با همکاران ما ارتباط برقرار نمایید. راه های تماس را می توانید در لینک زیر مشاهده کنید.


واحد تحقیق و توسعه شرکت میوان